Sobotka: Program vlády bude podrobnější než koaliční smlouva

Programové prohlášení nové vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL bude podle budoucího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o něco podrobnější než koaliční smlouva. Poslanci by měli dokument dostat aspoň den před hlasováním o důvěře kabinetu. Na prvním zasedání vlády by měli ministři projednat vedle harmonogramu přípravy programu taky legislativní plán, řekl dnes Sobotka v Rádiu Impuls. 

Novou vládu by měl prezident Miloš Zeman jmenovat do konce ledna. Kabinet bude muset požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry do měsíce. Sobotka, kterého prezident jmenuje premiérem v pátek, prý nebude před poslanci program číst, ale soustředí se na prvořadé úkoly vlády. 
    
Legislativní plán bude podle Sobotky prvním velkým úkolem pro ministra bez portfeje Jiřího Dienstbiera (ČSSD). "Nemůžeme si dovolit čekat," zdůraznil budoucí ministerský předseda. 
    
Sobotka se v podstatě shodl s prezidentem v obavách o financování slibů z koaliční smlouvy. Řekl, že na to poukazoval i při jednáních s hnutím ANO a lidovci. ANO chce získat peníze hlavně zefektivněním chodu státu a lepším výběrem daní. 
    
Koalice chce uzákonit povinnost registračních pokladen nové generace. Sobotka uvedl, že v Chorvatsku díky nim vzrostl výběr daně z přidané hodnoty o pětinu. Zákon, jenž by měl po vzoru Slovenska zavést taky účtenkovou loterii, by měl platit podle Sobotky od příštího roku. Podnikatelé by potom měli rok na pořízení pokladen. "Budu požadovat aspoň rok na implementaci," řekl Sobotka. 
    
Nová vláda chce hledat i další zdroje - Sobotka zmínil snížení limitu pro hotovostní platby, prokazování původu majetku a zamezení úniků u spotřebních daní. Další debatu o případném zavedení sektorové daně Sobotka očekává v souvislosti s přípravou návrhu státního rozpočtu pro příští rok. 
 
zdroj: ČTK