Soud potrestal útok na exministra Kalouska podmínkou

Pražský městský soud dnes uložil Zbyňku Průšovi dvouletý podmíněný trest za to, že loni odeslal tehdejšímu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) dva emaily s výhrůžkou atentátu. Podle obžaloby i nepravomocného rozsudku bylo toto jednání teroristickým útokem. Soud Průšovi stanovil čtyřletou zkušební dobu a dohled probačního úředníka. Muži hrozilo až 15 let vězení. 

Trestní zákoník stanoví, že teroristického útoku se dopustí mimo jiné ten, kdo vyhrožuje provedením útoku, jenž ohrožuje život člověka s cílem způsobit smrt, a to v úmyslu poškodit ústavní zřízení České republiky, narušit základní politickou strukturu České republiky a protiprávně přinutit vládu, aby něco konala. Tento trestný čin se ve své současné podobě dostal do trestního zákona novelou z roku 2004. Podle dostupných statistik ministerstva spravedlnosti za něj od té doby prozatím nikdo nebyl pravomocně odsouzen. 
    
Průša v e-mailech hrozil atentátem nejen Kalouskovi a jeho příbuzným, ale i dalším členům tehdejší vlády. Předseda soudního senátu Alexander Sotolář uvedl, že toto počínání bylo natolik společensky škodlivé, aby naplnilo znaky trestného činu. "V rámci internetových diskusí navíc opakovaně podněcoval k pouličním nepokojům či ničení majetku. I tuto skutečnost bylo třeba vzít v potaz," upozornil soudce. 
    
Soud na druhou stranu přihlédl k tomu, že nezaměstnaný Průša z Ostravy byl v době psaní e-mailů v tíživé sociální situaci. Z důkazů také nevyplynulo, že by své výhrůžky chtěl realizovat. Probační úředník by měl podle Sotoláře na muže nejen dohlížet, ale také mu pomoci, pokud se opět ocitne v problémech. 
    
Obžaloba tvrdí, že Průša odeslal loni 21. dubna z e-mailové adresy kalouskuuzbrzosedockas@seznam.cz anonymní zprávu na Kalouskův poslanecký e-mail kalousek@psp.cz. Ve zprávě mimo jiné napsal, že vláda mu brání ve spokojeném životě, systém vlády dovádí k zoufalství a sebevraždám jeho blízké známé a on sám, jakožto vysoce vzdělaný člověk, přesně ví, jak většinu ministrů zničit, přestože bohužel padnou nevinní lidé. 
    
Dále údajně uvedl, že má přístup k velkému množství trhavin, že se oblepí několika kilogramy silné výbušniny a "pokusí se všechny zlikvidovat najednou uprostřed nějakého důležitého zasedání vlády, kde se bude nacházet co nejvíce jejích členů". Dodal, že atentát vykoná, pokud do dvou měsíců nenastanou "pozitivní změny týkající se občanů ČR, respektive zlepšení celkové situace v zemi". 
    
Tři dny po uplynutí stanovené dvouměsíční lhůty pak prý na adresu kalousek@psp.cz odeslal další anonymní zprávu, kterou označil jako "odsuzující rozsudek za vlastizradu" a v níž již hrozil přímo Kalouskovi a jeho příbuzným "nečekanou fyzickou likvidací, která bude mít formu atentátu". 
    
Dvaačtyřicetiletý Průša dnes u soudu trval na tom, že si nevzpomíná, zda je autorem e-mailů. "Pokud jsem něco takového napsal, tak toho lituji. Neměl jsem v úmyslu páchat atentát, nikdy jsem nechtěl nikomu ublížit," řekl. Při dřívější výpovědi na policii se ovšem k odeslání e-mailů doznal. Uvedl, že ho k tomu dohnala skutečnost, že nemohl sehnat zaměstnání. Kvůli narůstajícím dluhům a následné exekuci se musel přestěhovat k rodičům, kteří mu to vyčítali. Začal také pít alkohol. 
    
"Cítil jsem se hrozně, narůstalo ve mně napětí a nevěděl jsem, kudy kam. Následující události byly ventil, kterým jsem chtěl upustit tlak," svěřil se policistům. Cítil se prý jako oběť systému a Kalouska vnímal jako představitele tohoto systému. 
    
První místopředseda TOP 09 Kalousek u soudu prohlásil, že výhružných e-mailů, dopisů a korespondenčních lístků mu chodily stovky, byly prý standardní ministerskou agendou. Jediná výhrůžka, o které se rozhodl informovat policii, byla právě ta Průšova. Podle něj totiž byla výjimečná tím, že zahrnovala i ostatní členy vlády a "nevinné lidi", a navíc byl popis atentátu nezvykle konkrétní. "Sám jsem pocit ohrožení absolutně neměl. Když děláte tuto práci, musíte mít snížený práh citlivosti," podotkl. 
    
Svědci z řad Průšových přátel dnes obžalovaného popisovali jako mírumilovného člověka, který rád čte a má rád přírodu a tramping. Obžaloba se naopak snažila prokázat, že Průša je obdivovatelem totalitních režimů a diktatur. To však popřel soudní znalec. "Jeho zájem nejde nad rámec zájmu o moderní dějiny," sdělil. 
    
Státní zástupce Vladimír Mužík i Průšova advokátka si nechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají. Mužík obžalovanému navrhoval nepodmíněný trest vězení při spodní hranici zákonné sazby, která činí pět let, případně tříletou podmínku. Obhájkyně požadovala zproštění viny nebo roční podmíněný trest. 
 
zdroj: ČTK