Soud rozhodne o Pasqualeho žalobě kvůli kritice za lázně Kyselka

Pražský vrchní soud dnes rozhodne ve sporu šéfa Karlovarských minerálních vod Alessandra Pasquala a Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR. Prvoinstanční soud v roce 2013 stanovil, že Pasquale nemá nárok na omluvu za výroky, které jej kritizovaly v souvislosti s devastací lázní Kyselka. Žaloba mimo jiné tvrdí, že kritika byla nenávistná a věcný problém péče o památku přenesla do roviny výtek proti bohatým cizincům. 

Pasquale chce, aby asociace odstranila ze svých webových stránek článek ze srpna 2011, který ho označil za "devastátora kulturního dědictví v Kyselce", a aby zabránila šíření dopisu z prosince 2011, jenž ho přirovnal k "dobytku". Zároveň požaduje symbolické odškodné jednu korunu a uveřejnění omluvy na webu asociace a na zpravodajském serveru. 
    
Podstatnou část Pasqualeho žaloby na ochranu osobnosti nepravomocně zamítl pražský městský soud. Podle něj se Karlovarské minerální vody dostatečně nestaraly o chráněný majetek, který vlastní. Přihlížely prý tomu, jak byly budovy v Kyselce devastovány vlivem času, prostředí a povětrnostních podmínek. Personifikaci firmy v osobě Pasqualeho soud označil za přípustnou zkratku, protože je známo, že Pasqualeho rodina Karlovarské minerální vody vlastní. Šéf vod se proti verdiktu odvolal. 
 
zdroj: ČTK