Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Spartak Praha 4 oslaví v roce 2011 sedmdesát let svého trvání

27. 06 2010 | V roce 1941 uprostřed světové války vzniká v motocyklové továrně Jawa firemní klub stejného jména. SK JAWA s oddíly volejbalu, pozemního hokeje a především atletiky. Mezi prvními členy klubu byl Václav Balšán, vynikající chodec a světový rekordman. Antukový stadion v místě dnešní pošty pro obvod Praha 4 sloužil až do výstavby pražského metra a v polovině padesátých let se klub přestěhoval na nově vybudovaný stadion na Děkance.

V roce 1941 uprostřed světové války vzniká v motocyklové továrně Jawa firemní klub stejného jména. SK JAWA s oddíly volejbalu, pozemního hokeje a především atletiky. Mezi prvními členy klubu byl Václav Balšán, vynikající chodec a světový rekordman. Antukový stadion v místě dnešní pošty pro obvod Praha 4 sloužil až do výstavby pražského metra a v polovině padesátých let se klub přestěhoval na nově vybudovaný stadion na Děkance. Jméno klubu se podle továrny změnilo na Spartak Závody 9. května a později na Spartak Praha 4.

Koncem 50. let se klub nachází v krizi s pouhými 40-ti členy. Vzestup je pomalý, systematická práce se žactvem začíná až kolem roku 1975 a teprve konec 80. let je rozhodujícím obdobím. Družstva mužů a žen z přeboru Prahy velmi rychle postoupila do 1. ligy, kde soutěží už 16 let. Ženy v letech 2000 a 2002 ochutnaly i extraligu. Nejlepším družstvem posledních let jsou juniorky, dvojnásobné mistryně republiky a jednou úspěšné i PMEZ- J (evropská extraliga juniorek). Klub vychoval reprezentanty Lukáše Vydru, Karla Bláhu a juniorskou výškařku Barboru Lalákovou. Žlutý dres s rudým pruhem obléká i reprezentantka (a v roce 1999 juniorská mistryně Evropy) Alena Rücklová.

Z přeborů republiky vozí stále více medailí především mládež klubu. Ostatně v mistrovských soutěžích kategorií mládeže je klub hodnocen vždy v nejlepší desítce v republice (v Praze zpravidla 2. za ASK Slavií). Stále více členů se objevuje reprezentačních dresech (posledních letech to jsou především Rücklová, bratři Šulcové, Janoušek, Polívková, Benda).

Práce s mládeží došla ocenění v podobě zřízení SCM při klubu. Za svízelných ekonomických podmínek vznikla na Děkance nová posilovna, pilinová dráha a posléze i kvalitní umývárny včetně malého zázemí pro regeneraci. Sektory s polytanovým povrchem byly vybudovány již dříve. V květnu 2002 získal Spartak Praha 4 tolik toužebně očekávaný umělý povrch dráhy a 6 drah na okruhu, který míval jen 4 a další sektory. Kvality nově zbudovaného atletického stánku v Praze potvrdily mimo splnění několika limitů pro ME i dva české nejlepší výkony – nejdříve třístovka v podání Radka Zachovala a pak rekord ve skoku o tyči, překonaný Adamem Ptáčkem.

Hlavně, že to nejdůležitější - dobrá parta - funguje už pár let a naštěstí trvá.

http://www.sp4.cz/

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO