Stěhujete se? Myslete na změnu doručovací adresy. Ignorace pošty se nevyplácí

31. 08 2020 | Ať už studujete nebo pracujete mimo trvalé bydliště, myslete na poštovní zásilky. Upozornění na nedoplatek, pokuta, soudní obsílky i jiné nepřevzaté psaní vás mohou přijít draho. A v krajních případech znamenat i exekuci. Mějte vše pod kontrolou, nelamte si hlavu s nedoručenými zásilkami a založte si datovou schránku. Vyřízení zabere pár minut, přihlasíte se pomocí aplikace a vyřídíte si vše, včetně pošty, a to nejen s úřady. 

Přestože stěhování s sebou přináší plno starostí, myslete na oznámení změny doručovací adresy anebo si pořiďte datovou schránku pro fyzickou osobu a už na poštu nebo úřady nebudete muset chodit. Většinu komunikace a vyřizování totiž zvládnete z domova, a to i mimo otevírací dobu. 

Vyřízení je jednoduché, nezabere vám více než deset minut a za nic neplatíte. Založit si ji může podnikající i nepodnikající fyzická osoba. Stačí vyplnit žádost na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT – např. na poště nebo místním úřadu. Téměř ihned obdržíte přihlašovací údaje do datové schránky a můžete začít komunikovat. 

Nevyzvednutí poštovních psaní a nereagování na výzvy se vám totiž může vymstít. V České republice funguje tzv. systém náhradního doručení neboli fikce doručení, kdy je zásilka považována za doručenou, i když si ji nevyzvednete. A to se vám s datovou schránkou nestane. 

Upozornění na nové zprávy

Zákon ukládá povinnost úřadům komunikovat výhradně elektronicky pokud jste držitelem datové schránky. Takže se nemusíte bát, že byste o důležité obsílky přišli. Schránku nemusíte denně kontrolovat, na zprávy vás upozorní nastavené notifikace a to pomocí e-mailu, sms nebo aplikace Mobilní klíč. Záleží na vás, který způsob vám bude nejvíce vyhovovat. 

Jednoduchá, bezpapírová komunikace 

Vyřizování úředních záležitostí s veřejnou správou je zcela zdarma. Nemusíte nic platit za odesílání ani přijímaní datových zpráv. Soukromá komunikace prostřednictvím tzv. poštovních datových zpráv s právnickými a fyzickými osobami  - vlastníky datových schránek je zpoplatněna,. Cena poštovní datové zprávy je nižší než její klasická obdoba, tj. doporučený dopis. Stačí si v nastavení datových zpráv dobít kredit, povolit odeslání i přijímání zpráv a můžete pohodlně komunikovat bez nutnosti čekání na poště a netrpělivého vyhlížení doručenky. 

Poštovní datové zprávy vám v datové schránce zůstanou po dobu 90 dnů, poté se smažou. Proto doporučujeme komunikaci zálohovat nebo využít možností datového trezoru. Stejně jako v případě poštovních zásilek i zde platí tzv. fikce doručení. Takže i vámi neotevřená zpráva se považuje za doručenou. 

Zkuste si datovku nanečisto

Pokud si nejste jistí, zda by vám datová schránka vyhovovala, můžete si ji zdarma vyzkoušet. Testovací verzi naleznete na adrese www.czebox.cz/. Uvidíte, jak vypadá uživatelské rozhraní i jak je jednoduché její užívání.  
 

Čtěte více

DZ Dražice přichází s komplexním řešením na cestě k energeticky soběstačné domácnosti

DZ dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dodavatel tepelných čerpadel NIBE, otevírá novou divizi DZ Solar pro fotovoltaická řešení, kterou reaguje na rostoucí zájem o ...

Podporou rodičovské dovolené pro všechny pomůžete rodičům využít jejich potenciál - ve váš prospěch

„Firmy by měly podporovat možnost čerpat rodičovskou dovolenou nejen pro ženy, ale i pro muže. Díky tomu bude jejich zapojení na pracovišti i v rodičovství rovnoměrnější.“

Genderově vyvážený management firem může být realita. Mars napoví, jak na to!

Firmy by měly usilovat o to, aby v jejich vedení měli rovnoměrné zastoupení ženy i muži. Jen tak budou totiž moci plně využít potenciál, který jednotliví členové vedení do firem přináší. Tohle ...

RE/MAX má za sebou úspěšný rok. Obrat vzrostl o více než 40 procent

Přestože již druhým rokem ovlivňuje ekonomické dění v Česku i ve světě pandemie koronaviru, trh s nemovitostmi stále posiluje a zájem firem ani jednotlivců neklesá. Realitní kancelář ...

Zájem o fotovoltaiku stále roste, důvodem je vysoká cena elektřiny

Energetický trh v posledních týdnech zasáhlo dramatické zvyšování cen elektřiny. Faktorů je hned několik – stále vyšší náklady na vstupy potřebné pro výrobu elektřiny, neustále dražší emisní ...

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO