Swivel - jedinečný zavírák

Opakovaně se mi stává, že skoro každý, komu ukážu tento neobvyklý zavírák, je velmi překvapen použitým systémem otvírání a jištění čepele. Navíc tento nůž uniká pozornosti nožomilů, protože většina lidí ho v neustále se valící záplavě jiných nožů nezaznamenala. 

Slovo swivel v angličtině znamená něco jako otočný závěs a můžeme ho proto klidně použít pro pojmenování konstrukce pojistky. Běžně se však používá v anglické terminologii pro nože s výměnnými želízky, resp. nože s otočnou čepelkou, např. na práci s kůží. Proto nehledejte recenzovaný nůž pod tímto označením. Výrobce a obchodní značka nám zůstávají tedy utajeni. 

To, čím zaujme především, je otvírání. Dá se to těžko popsat, protože jsem se zatím s tímto systémem nikde nesetkal (a nechce se mi věřit, že to vymysleli asijati), nicméně funguje to zhruba tak, že otočíte jednu střenku s příložkou kolem čepu o 180°, v této poloze příložka zachytí čepel a společně s čepelí se otočí o dalších 180°, čímž se nůž rozevře do otevřené polohy. Jinými slovy, čepel i příložky se libovolně otáčejí v rozmezí 0-180° kolem čepu a jen dvě polohy jsou pevné - nůž otevřený a zavřený. 
 
Celý článek najdete ZDE .