Tipy na výlety a akce v červnu

Letní atmosféra a počasí naplno dorazily také do České republiky a málokomu se chce o víkendu sedět doma. Červen je ideálním místem na výlety po naší zemi, nabízí spousty zajímavých víkendových událostí. Anytime přináší několik tipů na kulturní akce, sraz veteránů nebo plavbu parníkem po přehradě.

Veteránské Rojení na zámku Lobeč 2023 (sobota 10. června)

Druhou červnovou sobotu se uskuteční nedaleko Mšena na Mělnicku již 21. ročník oblíbeného Veteránského Rojení – setkání klasických, historických vozů a motocyklů s následnou orientační jízdou. Účastníci se mohou těšit na více než stovku historických automobilů od předválečných až do počátku osmdesátých let. Jedná se o tradiční setkání příznivců krásných automobilů a motocyklů, které se koná ve dvoře zámku Lobeč. Mimo krásných vozů a vůni benzínu se můžete těšit na rodinnou atmosféru, výstavu, dobovou hudbu a několik soutěží.  V Mšeně naleznete také malé, více než 75 let staré a nyní zrekonstruované lázně, které jsou oblíbeným místem pro letní koupání. Lázně jsou ojedinělým architektonickým dílem ve stylu art deco a vznikly již v roce 1932. Ve dvoukřídlé budově najdete zázemí v podobě převlékáren, čistých toalet a restaurace. Lobeč leží na okraji chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, nedaleko hradů Kokořín, Houska a Bezděz, takže můžete výlet spojit také s prohlídkou těchto známých památek či procházkou malebnou přírodou Kokořínska.

Středověké slavnosti na zámku Neustupov (10. června od 13 do 19 hodin)

Celé slavnosti začínají již za branami zámku ve vsi Neustupov, který se nalézá na Benešovsku na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje. Pochod vsí průvodu v dobových oblecích a s hudebním doprovodem se zúčastní i sám majitel zámku, který na zámeckém dvoře promluví k místnímu lidu. Těšit se můžete na kejklíře, středověkou střelnici a raznici mincí, šarvátky rytířů, projížďky na koni pro děti, dobovou tkalcovnu, ukázky zbrojí a zbraní, střelbu z luků, malování na obličej, sokolníka a jeho dravce, stejně tak různé soutěže pro děti. Slavnosti budou zakončeny šermířským vystoupením spolu s živou dobovou hudbou. Zámek Neustupov byl vystavěn na místě původní tvrze v 17. století, během 19. století byl přestavěn v novogotickém stylu. Hned u vchodu do zámku upoutá každého návštěvníka mohutná, asi 600 let stará lípa. Jde o nejstarší lípu v kraji. Její kmen má v obvodu 7,26 m a podle lidové pověsti se pod ní loučil stařičký Kašpar Kaplíř ze Sulevic se svými poddanými a přáteli, než odešel do Prahy na smrt.

Festival komorní hudby Český Krumlov (23.– 24. června)

Festival komorní hudby je nejstarší festivalovou událostí v rámci kulturního dění v Českém Krumlově. 32. ročník nabídne 18 koncertů v 11 unikátních prostředích. Díky přízni významných našich i zahraničních umělců se v průběhu let proměnil ze své kdysi skromné podoby v oblíbenou kulturní událost s věhlasným mezinárodním renomé. Celkový ráz i dramaturgie koncertů těží z českokrumlovského bytostného génia loci, odvíjejícího se z charakteristické historické tradice města. Tomu také odpovídá výběr prostor, ve kterých se koncerty konají. Prvořadý význam má státní hrad a zámek Český Krumlov, konkrétně jeho celosvětově unikátní, v původní podobě zachované divadlo jakož i Maškarní sál a Zrcadlový sál. Důstojné prostředí koncertů zajišťují i další historicky významné lokality ve městě. Těžištěm celého festivalu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století – Barokní noc na zámku Český Krumlov, která festival otevírá. Program pokračuje druhou částí festivalu v prvním červencovém týdnu.

Parníkem po Orlické přehradě či Lipně

Na vltavských vodách a přehradách je plavební sezóna v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz. Po Orlické přehradě na trase Orlík–Zvíkov můžete s parníkem společnosti Orlická lodní doprava plout od 3. do 25. 6., kdy loď vyjíždí v 9:50, 10:30 a 13:30 (pouze o víkendu), zpět v 12:00, 15:00 a 16:00 hodin. Od 1. 7. lodě vyplouvají denně mimo pondělí. K nejnavštěvovanějším turistickým destinacím jižních Čech patří lipenská přehrada. Společnost Rosenberger Lipno Line od jara zahájila plavby na lodi Smetana, Vltava a Adalbert Stifter. Vedle pravidelné linkové lodní dopravy a okružních plaveb v hlavní sezóně nabízí i speciální večerní plavby s hudbou z přístavu Lipno nad Vltavou. Loď Smetana odplouvá denně v 10:00, 13:00 a 15:30 hodin z Lipna. V létě bude jezdit denně v 10, 12, 15 a 18:30 hodin. Parník zastaví ve Frymburku, jede na velký okruh, opět zastaví ve Frymburku a vrací se zpět do Lipna nad Vltavou.  

Nemusíte zoufat ani pokud nemáte vlastní auto. Místo nepohodlného cestování vlakem nebo autobusem můžete zvolit mnohem příjemnější variantu v podobě sdíleného auta, například od služby Anytime. Zde si v aplikaci stažené do mobilního telefonu můžete vybrat nejbližší zaparkovaný vůz a vyrazit na výlet téměř okamžitě. Více informací na www.anytimecar.cz a v aplikaci, kde můžete najít i speciální tarify a akce týkající se tipů na výlety po Česku a do dalších destinací.