TOP 09 v Praze jedná o koalici, zároveň se nebrání roli opozice

Pražská TOP 09 vyjednává o možné koalici, pokud by ale spolupráce měla stát na křehké většině, zvolí TOP 09 raději odchod do opozičních lavic. Odmítá i podíl na případné menšinové vládě. "Do žádných chatrných koalic nepůjdeme," řekl dnes v rozhovoru s ČTK předseda Jiří Vávra. Volby v Praze jsou podle něj pro TOP 09 prohrou, protože "v pravicové metropoli zvítězil levicový populistický subjekt". TOP 09 bude muset přistoupit k "vnitřní sebereflexi", uvedl Vávra.

"Je pravda, že kdyby TOP 09 vedl v Praze jiný lídr, byla by i jiná kampaň," naznačil Vávra, který se kvůli sporům s primátorem a volebním lídrem TOP 09 Tomášem Hudečkem na kandidátku nedostal. "Zatím nebudu dělat radikální řez, nechci stranu oslabovat uprostřed koaličních jednání," řekl ČTK.
 
ANO vyhrálo volby se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila v metropoli dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech má v 65členném zastupitelstvu Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM po čtyřech křeslech.
 
Koaliční jednání zatím napovídají, že nejpravděpodobnější je spolupráce kopírující vládní půdorys, tedy ANO, ČSSD a Trojkoalice, v níž jsou vedle Strany zelených a STAN i vládní lidovci. Bez podpory Pirátů, kteří jsou v pražském zastupitelstvu stejně jako ANO nováčkem, ale bude mít koalice jen tu nejtěsnější většinu.
 
TOP 09 v čele s Hudečkem v minulých dnech několikrát odmítla spojení s ANO. Pravděpodobně se tak připravila o možnost znovu usednout v radě. Většinu by nezískala ani v případě, že by se přes všechno domluvila s ČSSD a Trojkoalicí. Piráti navíc vyloučili podporu koalici, v níž by usedli lidé z ČSSD, ODS a KSČM. ODS nejspíš zamíří do opozice. "Jsme připraveni být konstruktivní opozicí," uvedl Vávra.
 
zdroj: ČTK