Ústav radiační ochrany již zkontroloval první dětská hřiště

Radioaktivní váleček, vykopaný ze země v Praze 4 na kraji dětského hřiště, se stal před měsícem senzací, která proběhla snad všemi deníky i televizními zpravodajstvími.

Mediální boom poměrně rychle utichl, Úřad městské části Praha 4 však vychází z toho, že je třeba na tento nález racionálně reagovat, neboť absolutní přednost má bezpečnost obyvatel Prahy 4, v tomto případě – byl-li zmíněný předmět nalezen u dětského hřiště – zejména dětí.

Starosta městské části Praha 4 Pavel Horálek se nejprve sešel s odborníky na radioaktivitu a s matkami dětí, žijícími v okolí místa nálezu válečku. „Bylo bezprostředně třeba uklidnit situaci, což se nám díky expertům podařilo. Ale jde i o další krok, který musíme udělat. Není možné si automaticky říci, že jde jen o jeden váleček. Nechceme za rok, za dva, za tři najít další zdroje radioaktivity. Musíme je hledat hned, samozřejmě především v blízkosti prostor, kde se ve větších počtech zdržují děti.“ vysvětluje starosta.
 
MČ Praha 4 požádala o pomoc Státní ústav radiační ochrany (SÚRO), který představuje záruku, že měření proběhne zevrubně a v budoucnu nenapadnutelně. V termínech mezi 21. a 26. říjnem 2011 proběhla první série měření. Vybrána byla místa hojně navštěvovaná dětmi. Nejprve dětské hřiště na náměstí Generála Kutlvašra, dále sportovní areály v Podolské ulici a jako poslední dětské hřiště na Nedvědově náměstí. Podle předběžných informací SÚRO jsou všechna prověřená místa v pořádku.