V novém registru je téměř půl milionu aut s chybami o majitelích

V novém registru vozidel je téměř půl milionu aut se špatně uvedenými údaji o majiteli. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo dopravy. Celkově je v registru více než milion chyb.

"Věděli jsme, že podobná data se v systému nachází, ale nečekali jsme, že jich bude přes milion," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Tyto záznamy bude prý nutné ručně vyčistit a utřídit, což udělá dodavatel, společnost ATS-Telcom. Té tato povinnost společně s povinností údržby vyplývá ze smlouvy, dodal.

Podle ministerstva je v registru 497.460 záznamů s chybně vloženou identifikací majitele vozidla. Jde například o to, že se v systému nezobrazuje aktuální majitel vozidla, ale předchozí majitel, řekl ČTK Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy. U dalších 414.888 záznamů není možné majitele identifikovat při srovnání s dalšími databázemi.
 
Registrační značka nesouhlasí v téměř 21.000 případech a v 7000 případech se v databázi objevily duplicitní VIN kódy. To může znamenat, že na jeden VIN kód mohlo být vydáno několik technických průkazů na několik různých jmen, uvedl Dobeš.
 
Variantou případného úmyslného zavinění chyb se zabývá audit ministra vnitra Jana Kubice. Kontrola má odhalit příčiny toho, proč databáze policejního prezidia tento týden s registrem vozidel nekomunikovaly. Příčinu výpadků se podle náměstka ministra dopravy Miroslava Drobného dosud odhalit nepodařilo. Noční testování systému ale podle něj prokázalo, že by měla databáze nyní vydržet větší zátěž.
 
Odhalení příčiny výpadku je pro ministerstvo dopravy zásadní, protože je s ním spojeno setrvání ministra Dobeše ve funkci. Premiér Petr Nečas (ODS) v úterý řekl, že očekává Dobešovu rezignaci, pokud bude v pátek registr nadále kolabovat. Dobeš řekl, že je připraven odstoupit, jeho úřad ale nyní tvrdí, že za výpadky mohlo policejní prezidium.
 
Registr vozidel od včerejšího rána funguje. Některá pracoviště jsou ale zavřená, protože není úřední den. Systém tak není zatížen jako ve středu, kdy na dvě hodiny zkolaboval. Podle některých úředníků přesto přetrvává problém s rychlostí a registr je tak pomalejší než původní.
 
zdroj: ČTK