V Praze 4 byl vydán první elektronický občanský průkaz

Historický okamžik se odehrál ve čtvrtek 19. ledna 2012 v 9.10 hodin v nové budově Úřadu městské části Praha 4 v ulici Antala Staška. „Mohlo se to stát kdekoli jinde, v jiném městě, na jiném úřadu, ale jsme samozřejmě tak trochu pyšní, že první elektronický občanský průkaz v České republice byl vydán právě u nás, v Praze 4,“ konstatuje s určitou mírou hrdosti starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS). Během příštího týdne tak může začít výdej nových občanských průkazů na území celé republiky.

Nebývalý nárůst žádostí o nové elektronické občanské průkazu zažívá od nového roku Úřad městské části Praha 4. V Praze 4 vyvolala tato novinka zajímavý trend – počet nahlášených ztracených průkazů za první dva lednové týdny je skoro stejný, jako počet ztrát za celý prosinec předchozího roku. „Může jít samozřejmě o náhodu, zajímavé však je, že k tomuto trendu dochází zrovna v lednu a zrovna ve chvíli, kdy nový občanský průkaz nelze získat dříve, než skončí jeho vyznačená platnost,“ upozorňuje starosta Prahy 4 Pavel Horálek. „V případě nahlášení ztráty je tomu samozřejmě jinak a žadateli je automaticky vydávána již nová elektronická občanka.“
Novinkou je, že o elektronický průkaz mohou od ledna 2012 požádat i rodiče dětí mladších patnácti let, teoreticky jej může dostat dítě už krátce po porodu. Jedná se však jen o možnost, nikoli povinnost, navíc je toto vydání zpoplatněno správním poplatkem 50 korun a platnost průkazu je omezena na pět let. Pro lidi starší 15 let se povinnost vlastnit občanku nemění a svůj první elektronický průkaz získávají zdarma.
Zájem o elektronické občanské průkazy lze v průběhu letošního roku očekávat také proto, že od 26. června 2012 nebudou kvůli nařízení EU moci cestovat do zahraničí děti bez vlastního dokladu, a to ani ty právě narozené. Rodiče jim tak musí pořídit buď vlastní pas, nebo občanku, ta však slouží jako cestovní doklad pouze v zemích Evropské unie.

www.praha4.cz