V Praze přibylo za uplynulý týden 14 případů spalniček

V Praze přibylo za minulý týden 14 nových případů spalniček. Od začátku roku je 86 potvrzených případů. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Loni v metropoli onemocnělo 103 lidí za celý rok, byla vyhlášena epidemie. Ministr zdravotnictví vyhlásil povinné očkování zdravotníků některých oddělení ve státních nemocnicích.

Podle hygieniků je nejvíce nemocných ve věku 30 až 49 let, mezi nimi je 34 případů. U šestadvaceti z nich se nepodařilo prokázat, zda v dětství byli očkovaní. Čtyři nemocní byli očkovaní dvěma dávkami.

Mladá fronta Dnes informovala o sílící epidemii na Ukrajině, kde onemocnělo od začátku roku již přes 20 tisíc lidí. Státní zdravotní ústav minulý týden informoval, že ze 170 případů v ČR od začátku roku bylo deset případů zavlečených z Ukrajiny.

Odborníci se domnívají, že za šířením spalniček v Česku je také pokles proočkovanosti kvůli odmítání očkování. Mezi devětadvaceti dětmi a mladými do 19 let, u kterých byla potvrzena nákaza spalničkami, nebylo 21 očkovaných. Někteří lidé se ale nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů.

Zvýšený výskyt spalniček je kromě Prahy evidován i v Plzeňském a v Moravskoslezském kraji. Nákaza se objevila v osmi krajích. V celém Česku bylo loni 207 případů, letos do konce února 170.

Onemocnění je vysoce nakažlivé, šíří se kapénkami. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

Spalničky se projevují horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.