Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

V Praze se ve Stanu proti melanomu vyšetřují mateřská znaménka

28. 04 2014 | Lidé si dnes mohou dát bezplatně zkontrolovat znaménka ve Stanu proti melanomu, který bude stát do úterý na Václavském náměstí na úrovni Opletalovy ulice. V improvizovaných ordinacích ve stanu budou po oba dny od 10:00 do 18:00 vyšetřovat kůži lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 

Akce se letos koná poosmé a má upozornit, že znaménka nejsou jen znamením krásy či projevem stárnutí, ale mohou být i životu nebezpečná. V Brně bude stan 12. května a v Ostravě 13. května. 
    
Analýzu provedou lékaři za pomoci speciálního přístroje, digitálního dermatoskopu, letos nově také s videodermatoskopem, který umožňuje až stonásobné zvětšení. Výsledek se lidé dozvědí ihned. Na místě také dostanou informační letáčky o prevenci kožních nádorů. 
    
Stan by měli navštívit zejména lidé se světlou kůží a větším množstvím pih, s více než 50 znaménky. Přijít by měli i ti, kteří mají v rodině někoho s melanomem, v dětství se na slunci spálili, pravidelně tráví dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku. Vyšetření by měli podstoupit i ti, jimž se začalo pigmentové znaménko měnit, či se jim vytvořilo nové po 35. roce života. 
    
Průměrný Čech má v 25 letech sedm pigmentových znamének, v 50 letech už 15, tedy víc než dvojnásobek. Ze znaménka může vzniknout zhoubný melanom. 
    
Loni bylo ve stanech vyšetřeno 4423 lidí, lékaři zjistili 128 zhoubných kožních nádorů, z nich 31 melanomů. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO