V Praze se ve Stanu proti melanomu vyšetřují mateřská znaménka

Lidé si dnes mohou dát bezplatně zkontrolovat znaménka ve Stanu proti melanomu, který bude stát do úterý na Václavském náměstí na úrovni Opletalovy ulice. V improvizovaných ordinacích ve stanu budou po oba dny od 10:00 do 18:00 vyšetřovat kůži lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 

Akce se letos koná poosmé a má upozornit, že znaménka nejsou jen znamením krásy či projevem stárnutí, ale mohou být i životu nebezpečná. V Brně bude stan 12. května a v Ostravě 13. května. 
    
Analýzu provedou lékaři za pomoci speciálního přístroje, digitálního dermatoskopu, letos nově také s videodermatoskopem, který umožňuje až stonásobné zvětšení. Výsledek se lidé dozvědí ihned. Na místě také dostanou informační letáčky o prevenci kožních nádorů. 
    
Stan by měli navštívit zejména lidé se světlou kůží a větším množstvím pih, s více než 50 znaménky. Přijít by měli i ti, kteří mají v rodině někoho s melanomem, v dětství se na slunci spálili, pravidelně tráví dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku. Vyšetření by měli podstoupit i ti, jimž se začalo pigmentové znaménko měnit, či se jim vytvořilo nové po 35. roce života. 
    
Průměrný Čech má v 25 letech sedm pigmentových znamének, v 50 letech už 15, tedy víc než dvojnásobek. Ze znaménka může vzniknout zhoubný melanom. 
    
Loni bylo ve stanech vyšetřeno 4423 lidí, lékaři zjistili 128 zhoubných kožních nádorů, z nich 31 melanomů. 
 
zdroj: ČTK