Vedení pražských strážníků chystá zakázky za stovky milionů

Pražská městská policie chystá letos několik zakázek za stovky milionů korun. Hodlá vypsat novou soutěž autoservisní služby, které byly spojovány s podezřelými aktivitami bývalého vedení. Vypíše zakázku na zdravotnické služby pro strážníky a na výstroj. Nákup nových aut už vloni schválilo zastupitelstvo města. Všechny tendry zaplatí městská policie ze svého rozpočtu, který se stejně jako vloni pohybuje kolem 1,5 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ředitel Eduard Šuster. 

Vedení strážníků připravilo čtyřletou zakázku na dodávku 200 aut za 79 milionů korun. "Ve chvíli, kdy budeme znát značku nových vozidel, vypíšeme zakázku na autoopravárenství," řekl ředitel. Půjde o služby na čtyři roky za více než 100 milionů. Spojitost s aktivitami bývalého ředitele Vladimíra Kotrouše, který byl kvůli aktivitám ohledně smluv s autoservisem Jíša odsouzen za přijetí úplatku, nechtěl komentovat. 
    
V letošním roce zároveň podle Šustera končí smlouva na výstroj. V rámci té chce nakupovat třeba radary, vysílačky, počítače nebo fotoaparáty. Čtyřletou zakázku za asi 120 milionů chce vypsat do konce května tak, aby byla dokončena v závěru roku. Zhruba 60 až 70 milionů budou mít hodnotu zdravotnické služby, v rámci kterých bude dodavatel po čtyři roky zajišťovat třeba vstupní a pravidelné prohlídky strážníků nebo jejich očkování. 
    
Městská policie se pod vedením Šustera letos dokončila proces reorganizace. Snížil se tak počet náměstků, dalších vedoucích pracovníků i úředníků. Na mzdách tak ušetřila zhruba 750.000 korun měsíčně. Od loňského září navíc úkor úřednických pozic přibylo v ulicích 170 strážníků. A dalších 119 chce městská policie ještě přijmout. U městské policie pracuje kolem 2500 lidí. Průměrná mzda byla vloni 29.609 korun, letos by měla vzrůst na 30.500 korun. Vedení Prahy proto pro letošní rok navýšilo rozpočet městské policie o 50 milionů korun. 
    
Strážníci se loni zbavili nepotřebného vybavení, vrátili hlavnímu městu terénní hummery, vznášedlo a desítky zbraní. 
 
zdroj: ČTK