Volba nového ředitele DPP nebyla transparentní

Odboráři pražského dopravního podniku kritizují způsob, jakým byl minulý týden vybrán nový ředitel podniku Vladimír Lich. Licha jmenovala bez výběrového řízení rada města s tím, že se jedná o dočasného krizového manažera. Podle odborářů ale volba nebyla transparentní, podle nich navíc nebylo formálně ukončeno výběrové řízení na personální agenturu, která měla nového šéfa vybrat. Odboráři to dnes řekli novinářům. O situaci budou dnes odboráři jednat s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

"Nejde nám ani tak o jméno, nechceme bojkotovat někoho, koho si hlavní akcionář dosadí. Vadí nám ale, že byl slibován transparentní proces a výběr nového ředitele," řekl šéf jedné ze 16 odborových organizací v dopravním podniku Jiří Obitko. Podle Obitka primátor svůj výběr nekonzultoval s dozorčí radou, přitom dozorčí rada je orgánem, který by měl ve středu Licha zvolit do představenstva dopravního podniku. Dozorčí rada navíc podle odborářů formálně nezrušila výběrové řízení na personální agenturu, která měla ředitele vybrat.

Podle dalšího odborového šéfa Petra Pulce jsou Lich a agentura A. T. Kearney, v které Lich do loňského roku působil, spojeni s některými spornými zakázkami. "Vyzýváme primátora Svobodu, aby zajistil jmenování takového generálního ředitele, který není spojen s jakoukoli akcí, která může být vnímána jako korupční nebo nestandardní," uvedl Pulec.

Čtyřiašedesátiletý Lich by měl v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP) působit zhruba dva roky. Podle Svobody by měly být za Lichova působení udělány potřebné forenzní audity a mělo by se zefektivnit fungování společnosti. Město bude mít mezitím dostatek času na hledání nového generálního ředitele.

O jmenování Licha rozhodla rada týden poté, co primátor oznámil zrušení výběrového řízení, ve kterém měla být vybrána personální agentura, která by nového ředitele našla. Výběr Licha už dříve kritizovala opoziční ČSSD.

Pražský dopravní podnik byl od začátku prosince bez generálního ředitele. Po změně koalice na pražské radnici rezignoval bývalý šéf Martin Dvořák. Dva měsíce byl řízením podniku pověřen bývalý šéf dispečinku Jaroslav Stůj, na začátku února město řízením pověřilo šéfku ekonomického úseku Magdalenu Češkovou.

zdroj: ČTK