Začal druhý den letošních krajských a senátních voleb

Úderem osmé hodiny začal dnes v Česku druhý den krajských a senátních voleb. Voliči v nich rozhodnou o tom, zda si ČSSD udrží své vedoucí postavení v regionech, a ovlivní to, zda sociální demokraté obnoví svou většinu v Senátu.

Krajské zastupitele si mohou vybírat mimopražští voliči, kteří nepřišli hlasovat v pátek. Senátní volby se týkají i čtyř pražských z 27 volebních obvodů. Dnes hodlají volit i předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nebo vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Lidé mohou volit až do 14:00, pak začnou volební komisaři jejich hlasy sčítat a posílat ke zveřejnění na volebním serveru. Celkové výsledky senátních voleb a podstatné výsledky krajských voleb by mohly být známy v pozdních večerních hodinách.

Na konečné výsledky krajských voleb se bude ale čekat až do noci, zpožděny budou ze sedmi krajů. Důvodem jsou souběžné komunální volby v devíti obcích, které začaly před hodinou. Hlasování potrvá až do 22:00. I když krajské hlasování i v těchto obcích skončí už ve 14:00, jeho výsledky je možné začít zjišťovat až po ukončení komunálních voleb.
 
zdroj: ČTK