Zemanův projev vidělo v ČT 788.000 lidí, novoroční táhly víc

Vánoční poselství, s nímž se ve čtvrtek na obyvatele České republiky obrátil prezident Miloš Zeman, vidělo v České televizi 788.000 lidí. Od roku 2003 každý z projevů předchozích prezidentů, kteří ovšem takto promlouvali až 1. ledna, vždy přivedl před obrazovky ČT přes milion diváků. 

Například poslední novoroční řeč Václava Havla 1. ledna 2003 vidělo 1,788.000 lidí a poslední novoroční projev Václava Klause počátkem letošního roku zhlédlo v ČT 1,528 milionu. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla tisková mluvčí veřejnoprávní televize Alžběta Plívová. Sledovanost před rokem 2003 ČT neuvedla. 
    
Čtvrteční Zemanův projev vysílala ČT od 13:00 na svém prvním programu, 788.000 diváků znamená, že ho tam vidělo 31 procent z těch lidí, kteří měli v tu chvíli zapnutou televizi na jakémkoli programu. Poměřováno ke všem potenciálním divákům starším patnácti let, tedy i těm, kteří ve čtvrtek ve 13:00 televizi zapnutou neměli, jde o devět procent. 
    
Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana vysílaly kromě ČT také Nova a Český rozhlas. Zeman již dříve řekl, že projevem v době vánočních svátků chce navázat na tradici první republiky, kdy měl vánoční proslovy prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Havel, Klaus i prezidenti před pádem komunistického režimu hovořili k obyvatelům 1. ledna. 
    
Z novoročních promluv od roku 2003 měly v ČT nejvyšší sledovanost výše zmíněné projevy, které byly pro Zemanovy předchůdce Havla a Klause poslední ve funkci. V mezidobí počet diváků, kteří na Nový rok v ČT prezidentský projev viděli, většinou mírně překračoval milionovou hranici, v roce 2006 projev Václava Klause přivedl k obrazovkám téměř 1,5 milionu lidí. Většinu z deseti novoročních proslovů Václava Klause vysílala ČT na programech ČT1 i ČT24. 
    
Ve čtvrtečním žebříčku sledovanosti programů České televize se jinak Zemanovo vánoční poselství umístilo na čtvrtém místě za večerní předpovědí počasí, večerními Událostmi a filmem Jak dostat tatínka do polepšovny. Snímek režisérky Marie Poledňákové z roku 1978 vidělo v ČT téměř 1,6 milionu diváků. 
 
zdroj: ČTK