Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Zemědělské odbory se nedomluvily s podnikateli na mzdách

6. 01 2014 | Zemědělské odbory se nedohodly s podnikateli na růstu mezd v odvětví v letošním roce. Zatímco odbory požadují, aby se mzdové tarify letos v průměru meziročně zvýšily o čtyři procenta, Zemědělský svaz České republiky chce dvouprocentní navýšení. ČTK to dnes řekl šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek. Odbory podle něj svůj návrh stáhnou a obrátí se na zprostředkovatele. 

"Čím větší mají dotace z Evropské unie (podnikatelé), tím více se brání tomu, aby zaměstnancům zvýšili mzdy," poznamenal Dufek, který prý s vedením Zemědělského svazu vyjednával během prosince dvakrát. Podle Dufka zaměstnancům rostou i díky nedávné devizové intervenci ČNB životní náklady a zemědělským podnikům se v loňském roce dařilo. 
    
Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy na začátku vyjednávání svaz navrhoval růst tarifů o 1,5 procenta. Následné navýšení o půl procentního bodu byl z jeho strany určitý kompromis. Za tento svůj ústupek prý očekávali podnikatelé podobný krok také od odborů, ten však nepřišel. "My si myslíme, že čtyři procenta jsou při současném stavu příliš," podotkl s tím, že pokud odboráři nepřijdou s mírnějším návrhem, skončí patrně spor opravdu u rozhodce. 
    
Za zemědělské podnikatele vedou již několik let kolektivní vyjednávání Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů (ČMSZP). Následně se podepisuje s odboráři jedna kolektivní smlouva. Podle loňských odhadů platila smlouva pro podniky zaměstnávající zhruba 80.000 lidí. Smluvní strany se v ní dohodly na tříprocentním růstu tarifů. 
    
Průměrná mzda v zemědělství, lesnictví a rybářství dosahovala podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí letošního roku 21.004 korun. Proti průměru celého hospodářství, kde ve stejném období průměr dosáhl 24.836 Kč, tak meziročně rostla třikrát rychleji. Zatímco v zemědělství meziroční růst činil 3,9 procenta, v celé české ekonomice 1,3 procenta. 
    
Podle loni vydané zprávy o stavu zemědělství v ČR počet zaměstnanců v zemědělství v roce 2012 meziročně klesl o 3,8 procenta na 105.400. Pokračoval tak dlouhodobý trend odlivu zaměstnanců z oboru. Čísla za loňský rok zatím nejsou dostupná. 
    
Téměř polovina pracovníků v zemědělství loni patřila do věkové kategorie od 45 do 59 let. Stárnutí pracovní síly v zemědělství a populace na venkově vůbec je rovněž trvajícím problémem. Jedním z hlavních důvodů jsou nízké mzdy, které jsou zhruba 80 procent průměru celé ekonomiky. 
    
Podle předběžného odhadu Eurostatu zisk českého zemědělství loni meziročně mírně vzrostl z předloňských 16,4 miliardy na 16,8 miliardy Kč. Pokud se odhad naplní, byl by to druhý nejvyšší zisk odvětví od roku 1998, odkdy je statistiky zjišťován. 
    
Zemědělský svaz na konci října uvedl, že čeští zemědělci letos utrží za hlavní komodity až 90 miliard korun, což bude nejvíce od roku 2001. Důkazem zlepšování situace v oboru jsou podle svazu také znovu mírně rostoucí stavy skotu a prasat, zastavil se i pokles salda agrárního zahraničního obchodu. Přesto podle svazu mnoho problémů zůstává. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Udržte tělo v rovnováze a předejděte bolesti pomocí chytrých cviků

Aby bylo tělo zdravé, musí správně fungovat každý sval. Pomocí cviků metody FitPainFree® „donutíme“ všechny svaly správně fungovat. To je podstatou toho, jak se dostat z bolestí pohybového ...

Kristýna Štorková: Při mentoringu vás nikdo nehodnotí, ale může vás posunout vpřed

Mentoring mi pomohl začít si uvědomovat, že i po několikaleté pauze s dětmi na rodičovské dovolené mám co nabídnout a že zde existuje spousta možností dál osobně růst, říká Kristýna ...

Kulaté stoly pro ženy z Prahy 4 – podpora na jejich cestě za ekonomickou nezávislostí

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a rády se setkáváte s dalšími ženami? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu. V rámci podzimního běhu programu ...

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově využívá environmentálně šetrný způsob vytápění

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově v okrese Prešov na Slovensku je zaměřená na environmentální styl výchovy, který vede děti k aktivní účasti na ochraně a utváření zdravějšího životního ...

Zdravotnictví se vrací do normálu, lidé začínají dohánět zanedbané návštěvy

Posledních šest měsíců spousta lidí zanedbávala návštěvy lékaře a dávala přednost sociální distanci. Dle průzkumu České asociace farmaceutických firem (ČAFF) téměř třetina lidí omezila v době ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO