Zemřel i poslední z pětice vojáků zraněných v Afghánistánu

V Ústřední vojenské nemocnici dopoledne zemřel voják, který byl minulý týden v úterý těžce zraněn při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Náčelník vojenské zdravotnické služby Božetěch Jurenka novinářům řekl, že rotmistr Jaroslav Lieskovan byl převezen do republiky za zvýšeného rizika, ale česká nemocnice mu mohla dát lepší péči. Mimo jiné mohla poskytnout náhrady orgánů, které mu selhávaly. "V Afghánistánu pro něj už nemohli udělat více," doplnil k tomu náčelník generálního štábu Petr Pavel.

"My všichni jsme chtěli uvěřit, že zázraky se dějí," řekl k úmrtí Pavel. Smrt vojáka označil za velkou ztrátu. Úterní útok tak má na svědomí životy pěti českých vojáků. Muž byl do české nemocnice převezen v neděli večer ve velmi vážném stavu. Předtím se v americké vojenské nemocnici v Afghánistánu podrobil několika operacím. Podle Jurenky měl voják těžké polytrauma a podrobil se záchranným operacím končetin a cévním rekonstrukcím.
 
Rotmistr se narodil v roce 1975. "Jaroslav Lieskovan, všemi zvaný Lesák, byl takovou duší jednotky," poznamenal Pavel. "Byl pro svoje kolegy v jednotce takovým starším, zkušenějším, ale zároveň tím, který jim dodával sílu a sebevědomí. V jeho osobě skutečně jednotka přichází o hodně," dodal generální náčelník české armády.
 
Rotmistr zemřel dnes v 11:00. Rodina byla o jeho úmrtí informována. K jeho smrti se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pozůstalým vyjádřil soustrast a poděkoval americkým i českým lékařům za jejich péči. "Chci současně poděkovat všem českým vojákům na zahraničních misích včetně Afghánistánu za jejich nasazení a profesionalitu, se kterými plní české spojenecké závazky," dodal Sobotka.
 
Úterní útok vedle dnes zemřelého nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš, dva afghánští policisté a několik civilistů. Hlídka kontrolovala místo odpaliště raket poblíž spojenecké základny Bagrám. Vojáci mluvili s místními obyvateli, když se mezi nimi odpálil útočník. Armáda dnes zveřejnila, že čtyři padlí budou pohřbeni 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně. Smuteční obřady se uskuteční s vojenskými poctami.
 
Armádní kolegové vypsali na pomoc rodinám padlých vojáků finanční sbírku. Lidé mohou přispět na účet 44665522/0800, variabilní symbol 916.
 
V noci na neděli čelili čeští vojáci v Afghánistánu dalšímu útoku. Hlídka při něm byla napadena střelnými zbraněmi a protitankovými granáty. Voják ve střelecké věži vozidla utrpěl středně těžká zranění.
 
Současnou strážní jednotku hlídající leteckou základnu Bagrám tvoří 150 vojáků z 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších útvarů české armády. Jejich úkolem je hlídkovat ve dvacetikilometrovém okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Na místě jsou od dubna. Od října by je měli vystřídat kolegové ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.
 
Do Afghánistánu se nyní chystají vojáci, kteří nahradí pět padlých. Odletí v nejbližších dnech.
 
Včetně dnešního úmrtí česká armáda v afghánské misi ztratila deset mužů. Úterní útok s pěti oběťmi byl nejtragičtější.
 
zdroj: ČTK