ŽIVĚ – multižánrový projekt pražského kina Bio Oko pokračuje sezónu záznamem z italské La Scaly

Opera Aida Giuseppa Verdiho je jednou z nejoblíbenějších oper v historii. Roku 1869 byl uskutečněn velkolepý plán, starý přes dva tisíce let – spojení Středozemního a Rudého moře Suezským průplavem. Součástí pompézních oslav mělo být také zasvěcení nově postavené operní budovy a premiéra speciálně objednaného nového díla. Jeho autorem měl být Giuseppe Verdi. 

Opera Aida Giuseppa Verdiho je jednou z nejoblíbenějších oper v historii. Roku 1869 byl uskutečněn velkolepý plán, starý přes dva tisíce let – spojení Středozemního a Rudého moře Suezským průplavem. Součástí pompézních oslav mělo být také zasvěcení nově postavené operní budovy a premiéra speciálně objednaného nového díla. Jeho autorem měl být Giuseppe Verdi. Její premiéra se uskutečnila o Štědrém večeru 1871 v Opeře v Káhiře a měla okamžitý divácký i obchodní úspěch. 

Děj Aidy, v němž nalezneme politické intriky, lásku, zradu, vášeň i odplatu, upoutává už celé generace. Franco Zeffirelli si počínal při inscenaci s marnotratností, která je pro něj charakteristická. Podílelo se na ní přes tři sta herců, zpěváků i tanečníků, a tak dostála Aida své pověsti „intimní komorní opery s cirkusem uprostřed”. Inscenace byla na závěr odměněna třináctiminutovými ovacemi.  
 
Hudba: Giuseppe Verdi
Dirigent: Riccardo Chailly 
Režie a scénická výprava: Franco Zeffirelli 
Kostýmy: Maurizio Millenotti 
Choreografie: Vladimir Vassiliev 
Libreto : Antonio Ghislanzoni
 
Účinkují:
Král, bas: Marco Spotti 
Amneris, mezzosoprán: Ildikó Komlósi
Aida, soprán: Violeta Urmana 
Radames, tenor: Roberto Alagna
 
Další potřebné informace najdete na webových stránkách www.izive.net a také na sociálních sítích – Facebook, Google+ či Twitter.