Papež se již vyjádřil k případům sexuálního zneužívání.

Musíme uznat, co je v našich životech špatné, řekl Benedikt XVI. během kázání ve Vatikánu. Papežův mluvčí už dříve reagoval na pondělní slova kardinála Bertona o souvislosti pedofilie a homosexuality. Šlo podle něj o nedorozumění.

Z úst hlavy katolické církve vůbec poprvé zaznělo vyjádření ke kauze zneužívání dětí duchovními, která v posledních týdnech plní přední stránky světových médií. Benedikt XVI. během svého čtvrtečního kázání ve Vatikánu prohlásil, že církev musí „učinit pokání“ za své hříchy. Podle BBC tuto poznámku řekl ve zjevné narážce na odhalené případy pedofílie.

Dodal, že "my křesťané" se musíme kát za své hříchy a uznat chyby.

Agentura ANSA uvedla, že papež se takto vyjádřil během mše sloužené pro členy Papežské biblické komise. Ta však nebyla přenášena televizí a Vatikán zatím neposkytl její písemný záznam.

"Musím říct, že v poslední době jsme se my křesťané vyhýbali slovu pokání, které znělo příliš tvrdě. Ale nyní pod útokem z celého světa, který k nám promlouvá o našich hříších,... poznáváme, že je třeba učinit pokání, jinými slovy rozeznat, co je v našich životech špatné," cituje ANSA Benediktova slova.

Papež se takto vyslovil k pedofilním skandálům kněží prvně od 12. března, kdy ho německý tisk obvinil, že ještě jako mnichovský arcibiskup kryl pedofilní kněží.
Mlvučí: Jen desetina případů zneužívání byla pedofilie

Papežův mluvčí Federico Lombardi se také ve čtvrtek vyjádřil k nové kritice, která se na Vatikán snesla začátkem tohoto týdne v souvislosti s pondělním vystoupením kardinála Tarcisio Bertona v Chile. Bertone totiž prohlásil, že "psychologové a psychiatři ukázali, že neexistuje žádná souvislost mezi celibátem a pedofilií", zatímco podle studií, které má k dispozici, je zřejmá "souvislost mezi homosexualitou a pedofilií".

Pedofilie nesouvisí s celibátem, ale s homosexualitou, tvrdí kardinál - čtěte ZDE

Lombardi ale nyní tvrdí, že jde o nedorozumění a že Bertone hovořil pouze o případech pedofilie v řadách duchovních, nikoliv "mezi světovou populací".

Dodal, že poslední dostupná data ukazují, že asi v deseti procentech případů zneužívání jde o pedofilii, zatímco v devadesáti procentech se jedná o pohlavní styk mezi knězem a mladistvým. 
Teolog: Tradicionalistický přístup selhal

Proslulý disidentský teolog švýcarského původu Hans Küng v článku pro čtvrteční vydání některých německých listů vyzval biskupy, aby usilovali o reformu katolické církve a aby byla s tímto cílem svolána nová synoda. Papeže Benedikta XVI. obvinil, že není připraven na velké výzvy dnešní doby a že jeho "tradicionalistický" přístup k řešení církevních problémů selhal.

Dvaaosmdesátiletý Küng je podle agentury AP bývalý kolega a přítel nynějšího papeže, který zasedl na stolec svatého Petra v roce 2005.