Leona Schovancová: Interim manažer pomůže s implementací změn i řešením krizí

Uplatnění interim manažera ve středních a menších firmách má největší potenciál. Pro realizaci změn, nastavení strategie, pro výběr či implementaci nového řešení je potřeba zapojit seniorního člověka, říká Leona Schovancová, Interim & Projektová manažerka.

Rok 2020 pro Vás skončil velkou změnou, co se Vaší kariéry týká. Když se ohlédnete, jakých těch uplynulých 12 měsíců bylo?

Pro mě to byla velká změna, byla jsem jeden rok obchodní ředitelkou v IT společnosti. I když mě IT provází celý profesní život, tohle bylo jiné, poznala jsem nové lidi, jinou kulturu. Od poloviny března 2020 jsme však všichni zůstali doma na home office. Tuto možnost jsme měli i předtím, ale já ji téměř nevyužívala, jsem ráda mezi lidmi. Nakonec jsem minulý rok strávila doma více času, než se mi líbilo. Jsem sice zvyklá při své práci standardně využívat všechny technologické vymoženosti, takže v tomto směru mne nic nepřekvapilo ani nerozhodilo, ale cítila jsem, že osobní kontakt s kolegy prostě chyběl. 

Stojíte na pomyslné křižovatce, kdy se rozhodujete co dál, zda hledat nového zaměstnavatele, nebo začít pracovat „sama na sebe“. Kam Vás to více táhne? 

Dosud jsem byla zaměstnaná převážně ve velkých nadnárodních korporacích, ale již delší dobu mám chuť na změnu, zkusit se postavit na vlastní nohy. Nyní jsem se konečně rozhodla tuto změnu udělat. Nejbližší mi říkají, že se svojí energií a zaměřením na výsledky budu úspěšná, a i v této nelehké době se prosadím. Většinou nemám problém se rychle rozhodnout, ale toto rozhodnutí zásadně ovlivní můj další život, dala jsem si tedy na čas. Ale už jsem se rozhodla, začala jednat a na další etapu svého profesního života se těším. Mimo jiné jsem si sama vytvořila webové stránky interim-mgmt.cz, vydefinovala služby, které chci poskytovat, mám za sebou první schůzky s potenciálními klienty a pracuji na prvním projektu.

Hrají v tom roli i Vaše mentoringové aktivity, jejichž prostřednictvím pomáháte předávat své zkušenosti dál, například i v rámci organizace Business & Professional Women? 

Určitě ano. Chci se primárně zaměřit na interim management, projektové řízení, a právě na mentoring. Tomu se věnuji poměrně dlouho a jsem toho názoru, že by to měla být přirozená součást práce každého manažera. Měl by být ochotný předávat své znalosti a zkušenosti dál. Každý z nás totiž někdy potřebuje znát názor někoho nezaujatého, neovlivněného vztahy, historií, sympatiemi. Jsem ráda, že mohu být součástí aktivit neziskové organizace Business & Professional Women CR, pro kterou mentoruji jednak v rámci akce Equal Pay Day, ale i při dalších příležitostech. Již druhý rok jsem byla organizátorkou mentoringového programu Empowering Women a už dnes se moc těším, jak v létě začneme připravovat další kolo.

Nejbližší mentoringová akce, která Vás čeká, je Equal Pay Day 2021 s podtitulem Počítejte s námi. Jejím stěžejním tématem je nerovnost v odměňování mužů a žen. Je to pro Vás problém, se kterým jste se ve své kariéře setkala?

Nerovnosti v odměňování u sebe, z důvodu, že jsem žena, si nejsem vědoma. Nejspíš je to tím, že si vždy předem zjišťuji, jaká je obvyklá mzda na pozici, o kterou usiluji a vyjednávám. K tomu je nutné mít zkušenosti a být si vědoma vlastní hodnoty na trhu práce. Bohužel vím, že řadě žen zejména ono vědomí si vlastní hodnoty na trhu práce chybí, podceňují se. A na tom je třeba pracovat, třeba cestou již zmíněného mentoringu. Sebevědomí a ambice úzce souvisí s rodinou, ve které vyrůstáme. Já měla štěstí, že jsem měla maximální podporu a volnost. Rodiče mezi mnou a bratrem nedělali žádné rozdíly, služby na úklid jsme měli spravedlivě rozdělené oba. 

Myslíte si, že muži mají při vyjednávání o platech či například povýšení silnější pozici?

Obecně lze říct, muži jsou ve vyjednávání mzdy a benefitů mnohem tvrdší.  Někdy může být nerovnost dána oblastí, které se v práci věnujete. V takovém případě pak nezáleží na tom, zda jste žena nebo muž. Jako příklad mohu uvést třeba fakt, že firmy obvykle platí výrazně lépe obchodníky než pracovníky zákaznického servisu, včetně jejich vedení. Pohlaví v tom nehraje roli. 

Jste členkou České asociace interim manažerů. Kdo vlastně interim manažer je, s čím vším dokáže firmě pomoci? 

Interim manažer je dočasně dosazený manažer do společnosti. Obvykle proto, že společnost chystá zásadní změny, musí řešit krizi či jiné nestandardní situace, nebo potřebuje krátkodobý zástup v řádech měsíců na některé pozici. Interim manažer je zkušená seniorní osobnost, která toho hodně zná a pokud ne, ví, na koho se obrátit. Zažil úspěchy i neúspěchy a hned tak něco ho nezlomí. 

Co Vás na této práci baví?

Jsem na začátku dráhy interim manažerky a to, co mě k ní přivedlo, je různorodost. Když jsem před pár roky odcházela po 20 letech z energetiky, myslela jsem si, že znám všechno a všechny. A znala jsem. Ale jen v této úzké oblasti. Od té doby jsem však působila v celé řadě dalších oborů. Řídila jsem obchod v IT firmě, byla jsem generální ředitelkou ve společnosti, která poskytovala outsourcing zákaznických služeb, řídila jsem zákaznickou péči v e-commerce v několika zemích, spolupracovala s investory, kteří zvažovali vstup na český trh v energetice a v oblasti elektromobilů. Ta různorodost, možnost potkávat nové lidi a stále posouvat svoje hranice – to je můj vnitřní hnací motor.

Jsou služby interim manažerů vhodné jen pro korporace, nebo se hodí i menším firmám?

Určitě mají své uplatnění v obou případech a podle mého názoru právě ve středních a menších firmách mají největší potenciál. Pro realizaci změn, nastavení strategie, pro výběr či implementaci nového řešení potřebujete seniorního člověka. Na udržení chodu něčeho, co bez problémů funguje můžete využít jiný typ manažera, obvykle méně zkušeného a tím i levnějšího. Interim manažer pak může pro období předání kompetencí působit i jako mentor. Takže tímto menší firmy vyřeší to, že si dlouhodobě někoho dražšího nemohou dovolit, ale při nastavování strategie firmy a procesů dostanou to nejlepší na trhu. A interim manažer má ještě jednu velkou přidanou hodnotu, má zkušenosti napříč trhem, které u svých klientů vždy uplatní.  

Závěrem bych Vás ráda pozvala v rámci Equal Pay Day ke svému mentoringovému stolu. Vzhledem k okolnostem, bude akce on-line, ale má to i pozitiva, mohou se zúčastnit ženy z celé republiky, bez ohledu na vzdálenost. Moje letošní téma je Jak se „zdravě“ prosadit v mužském kolektivu. Těším se na Vás ve dnech 28. 3. a 31. 3. 2021 vždy odpoledne od 14,00 hodin.