Petice za záchranu přírodního koupaliště

S obavami, že letos se už na Lhotce zřejmě nevykoupou, se na radnici Prahy 4 stále častěji obrací obyvatelé nejen z této lokality, kteří byli celé roky zvyklí navštěvovat tamní přírodní koupaliště. Soukromý majitel pozemku, akciová společnost Eco-Investment, provozovateli koupaliště neprodloužila nájemní smlouvu, a to je tak nyní mimo provoz.

„Snahy místních obyvatel o zachování přírodního koupaliště vedení Prahy 4 podporuje, osobně jsem inicioval petici za jeho záchranu,“ zdůraznil radní městské části Praha 4 Pavel Caldr (ODS). 

Petici je možné podepsat na několika místech: v ZŠ a MŠ Jitřní, ZŠ a MŠ Jílovská, ZŠ Filosofská, v Kulturním centru Novodvorská a také v informačním centru Jílovská. Jen za první hodinu se podařilo získat na padesát podpisů. Záchranu koupaliště můžete podpořit i na Facebooku, kde fungují dvě skupiny: Za záchranu koupaliště Lhotka a koupaliště Lhotka Praha 4 (organizují vlastní petiční akci).
 
„Musíme samozřejmě ctít soukromé vlastnictví, městská část navíc nemá žádnou zákonnou možnost, aby majitele přinutila k zachování provozu koupaliště. O to jsme jej tedy zatím alespoň požádali dopisem začátkem května, a chceme to zopakovat i na osobním jednání, které jsme sami iniciovali,“ doplnil Pavel Caldr.
 
Obyvatelům z okolních sídlišť i radnici Prahy 4 se nelíbí zvažovaný záměr developerské společnosti vybudovat v místě současného koupaliště komplex rezidenčních bytových domů. Pozemek přitom developer koupil už v roce 2005 od českého státu, nikdy tedy nebyl majetkem městské části Praha 4 ani hlavního města Prahy. Podle platného územního plánu se jedná o rekreační oblast, kde stavět nelze. Případné budoucí výstavbě by tak musela předcházet změna územního plánu, který nově připravuje hlavní město Praha a platit by měl od roku 2015. 
 
Obsahem petice Za záchranu koupaliště Lhotka je výzva všem potenciálně angažovaným subjektům k zachování koupaliště. Nastiňuje také možnosti řešení problému, například formou odkupu sporných pozemků za přijatelnou cenu do majetku města. „V tom případě by nám však muselo finančně vypomoci také hlavní město Praha, protože takový odkup by byl v současné ekonomické realitě nad možnosti městské části,“ uzavřel Pavel Caldr.